دل نوشته خداوندا ! مگر نه‌اینکه من نیز چون تو تنهایم پس مرا دریاب و به سوی خویش بازگردان ، دستان مهربانت را بگشا که سخت نیازمند آرامش آغوشت هستم ... tag:http://baharbbahar.mihanblog.com 2019-09-11T08:31:25+01:00 mihanblog.com ناخن های انگشت دست 2012-08-08T09:47:51+01:00 2012-08-08T09:47:51+01:00 tag:http://baharbbahar.mihanblog.com/post/263 مرضیه ناخنها در واقع شکل دیگری از پوست هستند که از یک پروتئین سخت به نام کراتین ساخته شده اند . هر ناخن از لایه ای از سلولهای مخصوص در زیر قاعده ناخن و نزدیک پوست دور ناخن ساخته می شود. بخشی از این لایه به شکل یک هلال ماه رنگ پریده درست آن طرف پوست دور ناخن قابل رویت است . ناخنها محکم به پوست زیرین چسبیده اند و چینهای پوستی دو طرف آنها و پوست دور ناخن باعث رشد مستقیم ناخنها می شوند . وقتی این چینهای پوستی آسیب ببینند، صفحه ناخن بد شکل خواهد شد. ناخنها شفا ف هستند و رنگ پوست زیر خود را که د شد ناخن می شوند عبارتند از : هوای سرد عمل جراحی بزرگ ، و بیماری شدید ، بعد از یک بیماری وخیم ، شیار کوچکی به نام خط بو( نام پزشک فرانسوی که اولین بار آن را توصیف کرد ) در عرض صفحه ناخن ایجاد می شود. موقعیت این شیار روی ناخن امکان برآورد زمان بروز بیماری را فراهم می کند ، مثلا بیماری ای که در ژوئن بروز کرده است ، هنوز خود را در نوامبر نشان می دهد.

مشکلات شایع ناخن انگشت دست

ناخنهای شکننده

شکنندگی به علت خشکی ( ناخنها در زمستان شکننده ترند ) وواکنش مواد شیمیایی با مولکولهای گوگرد دار موجود درپرتوئینهای ناخن ایجاد میشود. فروبردن ناخن درآب حاوی کلر و مواد پاک کننده نیز باعث خشکی ، ضعف و شکستن آن میشود. برای جلوگیری ازاین مسئله هنگام شستن ظرفها از دستکش لاستیکی استفاده کیند . لاک ناخن نباید به طور مکررپاک شود ، زیرا پاک کننده های لاک نیز ناخنها را خشک می کنند. معمولا توصیه می شود که لاک ناخن ٥ تا ٧ روز حفظ شود و سپس پاک گردد و حداقل دو روز بعد مجددا به کار رود تا ناخن زمانکافی برای بازیافتن قوام خود را داشته باشد.

برآمدگیهای روی ناخن

برآمدگیهای ظریفی که در طول ناخن ایجاد می شود ، طبیعی هستند و نشانه آسیب دیدگی یا بیماری نیستند، ولی اسیب دیدگی بستر ناخن ممکن است باعث بروز برآمدگی منفرد و مشخص شود. برآمدگیها ممکن است در التهاب مفصلی روماتوئید و بیماری پوستی (( لیک پلان )) ظاهر شوند. شیارهای روی ناخن ممکن است با سرخک و سایر عفونتهای وخیم همراه ب
اشند، ولی این ضایعات نشانه عفونت بستر ناخن نیستند.

زگیلها به طور شایع در طول چینهای ناخن تشکیل می شوند و احتمالا از راه جویدن گسترش می یابند. اگر این ضایعات زیر ناخن رشد کنند ، اغلب باعث بد شکلی ناخن می شوند و باید توسط پزشک برداشته شوند.

لکه سفید

لکه های سفید در ناخنها معمولا نشانگر آسیب دیدگی جزئی است . این لکه ها نشانه کمبود ویتامین نیستند. نوارهای سفید رنگی ممکن است بعد از مواجهه با آرستیک که به پروتئینهای ناخن متصل می شود ، بروز کنند. ناخنها ممکن است به علت بیماری های کبدی ، سفید و کدر شوند.

تغییر رنگ :

شایعترین علت تغییر رنگ قهوه ای ناخن ، سیگار کشیدن است . این تغییر رنگ محدود به انگشتانی است که سیگار را نگه می دارند. رنگ مو و مواد شیمیایی آلی رنگی ، ناخن انگشتان دست را مثل مو رنگ می کنند . مواجهه با مس یا نقره نیز می تواند ناخن ها را آبی کند.

جدا شدن ناخن از بستر

جدا شدگی ممکن است در اثر عفونتهای قارچی ایجاد شود.حساسیت به مواد سازنده لاک ناخن نیز می تواند باعث جدا شدگی شود. درمان این عارضه به عهده متخصص بیماریهای پوست است .

تجمع خون زیر ناخن

خونریزی زیر ناخن معمولا در اثر ضربه به ناخن یا گیر کردن انگشت هنگام بستن در یا کشور، ایجاد می شود . این پدیده منجر به ایجاد یک لکه آبی متمایل به قرمز زیر ناخن می شود که به مرورزمان سیاه می گردد.

این تجمع خون هنگامی که فشار مایع ناشی از نشت خون ناخن را از بسترش جدا می کند ، می توا
ند خیلی دردناک باشد.

درمان : ساده ترین راه درمان صاف کردن یک گیره کاغذ و حرارت دادن آن تا حد سرخ شدن است . سپس به دقت نوک گداخته گیره کاغذ را روی مرکزناحیه تغییر رنگ داده قرار دهید تا ناخن را بسوزاند و از میان آن عبور کند.

به این ترتیب سوراخ ریزی ایجاد می شود که خون ازمیان آن خارج می شود. در مدتی که ناخن رشد می کند و این سوراخ به لبه خارجی ناخن تغییر مکان می دهد ، کل ناخن را برای پیشگیری از عفونت پاکیزه نگه دارید.

ناخنهای قاشقی شکل

ناخنهای قاشقی شکل در اثر معکوس شدن انحنای طبیعی ناخنها ایجاد می شوند . این عارضه معمولا درکودکان با فقر آهن همراه است . برای درمان این عارضه باید به پزشک مراجعه کرد.

ناخنهای کنده شده

ناخنهایی که کنده یا از بستر خود جدا شده اند، نیاز به مراقبت ویژه دارند. سعی کنید این نوع ناخن را حفظ کنید تا بتواند وظیفه خود را که حفاظت از انگشت است انجام دهد. ناخن و بستر آن را با آب جاری بشویید. ناخن کنده شده را در محل اصلی خود روی بستر ناخن قراردهید.

یک تکه تنزیب کوچک که روی آن وازلین یا داروی آنتی بیوتیک مالیده اید ، باید روی ناخن گذاشته و با نوار چسب بسته شود. گاز وازلین دار از بلند شدن تکه ناخن هنگام برداشتن چسب جلوگیری می کند.

پوسته پوسته شدن دور ناخن

این عارضه در اثر ضربه ( به ویژه در افرادی که پوستشان خشک است ) و به صورت ترک خوردن یا کنده شدن پوست دور ناخن ، بروز می کند. لبه های کنده شده را می توان با قیچی های مخصوص برید و با استفاده از کرم ها و لوسیون های مرطوب کننده برای جلوگیری از خشکی و با حفاظت پوست دور ناخن به وسیله دستکش ، به ویژه وقتی دست ها به طور مکرردرآب فرو برده می شود، می توان به میزان زیادی از پوسته پوسته شدن ناخن جلوگیری کرد. ]]>
پوست شما 2012-08-08T09:33:03+01:00 2012-08-08T09:33:03+01:00 tag:http://baharbbahar.mihanblog.com/post/262 مرضیه پوست وسیعترین، سنگین ترین و نیز موثرترین و پیچیده ترین عضو بدن میباشد. بطور متوسط كل سطح پوست فرد بالغ سطحیمعادل 2 - 1.7 متر مربع و وزنیمعادل 1/4 كیلوگرم دارد. پوست یك عضو زنده است كه تنفس كرده خود را بازسازیكرده، اعمال فیزیولوژیك مختلفیانجام میدهد. چنانچه به عنوان یك چتر، یك سایبان یا یك پوشش محافظ عمل میكند. پوست از سلولهای كاملا“ تمایز یافته تشكیل شده كه به سه لایه مشخص تقسیم میشود . بطور متوسط این سه لایه با هم 2mm عمق دارند. اولین وظیفه پوست عملكرد بعنوان یك مانع


پوست یك عضو زنده است كه تنفس كرده خود را بازسازیكرده، اعمال فیزیولوژیك مختلفیانجام میدهد. چنانچه به عنوان یك چتر، یك سایبان یا یك پوشش محافظ عمل میكند.

پوست از سلولهای كاملا“ تمایز یافته تشكیل شده كه به سه لایه مشخص تقسیم میشود . بطور متوسط این سه لایه با هم 2mm عمق دارند.اولین وظیفه پوست عملكرد بعنوان یك مانع بین بدن و محیط میباشد.


- ساختار پوستپوست ما شامل سه بافت اصلیاست كه هر كدام وظیفه خاص خود را انجام میدهند.اپیدرم : خارجیترین لایه پوست، كه نازك بوده از اپیتلیوم سنگفرشیساخته شده است. این بافت خارجینقش اساسیدر محافظت بازیمیكند.

كراتینه شدن یكیاز اعمال اصلیاپیدرم است. سلولهایبازال (كراتینوسیت) هر 28 روز میتوز (تقسیم سلولی) انجام میدهند و تقریبا“ جایگزین سلولهایدیگر میشوند. این سلولها با مسطح شدن و سنتز مواد جدید به تدریج متمایز میشوند. در پایان تكامل سلولهایشاخیساخته میشوند. در ابتدا سلولها با كمك یك “ سیمان “ به هم میچسبند سپس پوسته پوسته میشوند یا پوسته ریزیمیكنند.زیر اپیدرم لایه درم میباشد كه حاویعروق خونی، رشته هایعصبیو غدد پوست (سباسه و عرق ) میباشد. این لایه هم یك بافت تغذیه ایو هم محافظ میباشد كه اجزایاصلیآن كلاژن ، الاستین و هیالورونیك اسید انعطاف پذیریو الاستیسینه پوست را تامین كرده، پوست را در مقابل از دست دادن آب محافظت میكند.

عمیق ترین لایه پوست هیپودرم میباشد كه بطرف پایین كشیده شده، به عضلات و بافتهایزیرین متصل است. هیپودرم شامل سلولهایچربیمیباشد كه به نام آدیپوسیت شناخته میشوند و كار آنها محافظت از ارگانهایداخلیبدن و ایزوله كردن ساختارهایزیرین در مقابل تغییرات ناگهانیدماییمیباشند.


- پوست اعمال مختلفیانجام میدهد از قبیل :1-nbsp; 1- محافظت :

چتر، سایبان و پوشش همگیدر یكجا علاوه بر ضدآب بودن پوست، در واقع عمده سلولهایسطحیكه Corneocyte ها هستند یك محافظ طبیعیدر برابر تهاجمات خارجیبشمار میروند . كراتین مقاومت پوست در برابر مواد شیمیاییرا افزایش میدهد و از طرف دیگر كلاژن و الاستین مقاومت در برابر تاثیرات مكانیكیو كشش را تامین میكند. چربیموجود در هیپودرم هم از ارگانهایداخلیدر برابر ضربات و صدمات خارجیمحافظت میكند.

در مجاورت نور آفتاب، پوست با ضخیم شدن بطور طبیعیدر برابر اشعه UV مقاومت میكند.

اپیدرم با فیلم محافظتیكه از ترشحات غدد سباسه و عرق تشكیل میگردد پوشیده شده است (امولسیون W/O ) فیلم آب – چربیPH پوست :

فیلم آب – چربیبالانس PH پوست را در حدود 4.2 - 6.4 (متوسط 5.5 ) نگاه میدارد. سطح پوست همیشه در اسیدیته پایین نگاه داشته میشود بنابراین از رشد میكروب جلوگیریمیكند. صابون به علت خاصیت قلیاییكه دارد با پوست واكنش میدهد و باعث تخریب فیلم محافظ آب – چربیمیشود.2- درك

پوست یكیاز 5 ارگان حسیاست كه برایحسن لامسه تخصص یافته است پایانه هایعصبیكه در پوست میباشد قادر به درك :

- درد

- حس لامسه و فشار

- دما میباشد3- سنتز

مواد ذیل توسط پوست سنتز میشوند :

- ملانین ----- طبیعیكه قسمتیاز اشعه خورشید را جذب میكند.

- ویتامین D3 , D2 اثر ضد پوكیاستخوان

- كلاژن و الاستین جهت ثبات و انعطاف پذیریپوست

- لیپیدهایدرون سلولیجهت بهبود سد پوستی4- تبادل

- تنظیم درجه حرات ( از طریق تعریق)

- تبادلات تنفسی

- جذب و نفوذ از طریق پوست


- خورشیـد و پـوستطیف خورشیدیبه چند دسته تقسیم میشود : اشعه كیهانی، اشعه گاما، اشعه ایكس، اشعه UV (UVA, UVB)، نور مرئیو مادون قرمز-UV در پوست

90% اشعه UV در پوست جذب میشود و فقط 10% آن به درم میرسد. UVA تا انتهایدرم نفوذ میكند و نورمرئیو مادون قرمز حتیعمیق تر در پوست نفوذ میكند.-

علاوه بر اثرات مطلوب از قبیل: برنزه شدن، سنتز ویتامین D، احساس گرما، بهبودیبعضیمشكلات پوستی( پسوریازیس) خورشید اثرات مضرینیز دارد كه به طول موج، شدت نور، طول مدت مواجهه با نور، نوع پوست و سن بستگیدارد.- در بچه هایكوچك

10 سال اول زندگیاز اهمیت بالاییبرخوردار است. 90% سرطانهایپوستیدر مناطقیاز پوست كه در مجاورت نور آفتاب است رخ میدهد. به همین دلیل نباید بچه ها در مقابل نور آفتاب باشند. بچه ها باید در مقابل نور آفتاب به خوبیمحافظت شوند.- در پوست نرم و شكننده :

این پوست ها مستعد لك شدن و قرمز شدن هستند. این علائم در اثر قرار گرفتن در معرض نور تشدید میشوند. به همین دلیل این نوع پوستها باید در مقابل نورآفتاب به خوبیمحافظت شوند.- در پوستهایآكنه ای:

پوستهاییبا استعداد بروز آكنه نباید به مدت طولانیدر معرض نورآفتاب باشند. گر چه این یك واقعیت است كه پوست تحت نفوذ نور خورشید ابتدا خشك تر میشود، این بهبود ظاهریبه سرعت منجر به بروز و افزایش جدیآكنه خواهد شد.

-

با نفوذ اشعه UVA به عمق درم، پوست واكنشیبسمت پیریپوستینشان میدهد. نفوذ UVA متناسب با اشعه دریافتیو جمع شده است.

مواجهه زیاد با اشعه هایUV میتواند باعث پیریزودرس پوست شود كه با موارد زیر مشخص میشود :

- پوست خشك و پوسته پوسته

- لكه هایقهوه ایواضح

- تغییرات در درم

- كاهش سنتر و پایین آمدن كیفیت فیبرهایكلاژن و الاستینپیریزودرس پوست كه در اثر نور خورشید ایجاد میشود عمدتا“ موجب پیگمانتاسیون نامنظم پوست من جمله پارگیمویرگهایخونی(تلانژكت� �زی) میشود.
- تختخواب های خورشیدی و UVA :

امروزه بیشتر سازندگان معروف تختخواب هایخورشیدیفقط از لولهایتشعشع UVA استفاده میكنند. با این وجود، میزان UVA جهت برنزه شدن در تختخواب هایخورشیدیبه میزان قابل توجهیبیشتر از UVA مورد نیاز جهت برنزه شدن در نور طبیعیخورشید میباشد. اگر چه خطر UVB از UVA كمتر میباشد ولیتختخوابهایخورشیدیاثرات بسیار نامطلوبیبر پیریزودرس میگذارند
محافظت طبیعیپوست در مقابل نور خورشیدپوست مكانیزیهایدفاعیطبیعیدر برابر اشعه مضر نور خورشید دارد.- تولید ملانین

پوست به كمك تشكیل ملانین جلوینفوذ اشعه UV را میگیرد و با جذب این اشعه توسط پیگمانها تا حدودیاز اثرات مضر UV جلوگیریمیكند. ملانین از ملانوسیت ها كه در پوست هستند تشكیل میشود و در محل اتصال درم و اپیدرم جایگزین میشود.

میزان پیگمانهایروشن هرشخص، بسته به ژنیتك افراد میباشد. افراد با پوست خیلیروشن و كك و مك دار با موهایقرمز، عموما“ پیگمانهایروشن سنتز میكنند. برنزه شدن این افراد بسیار مشكل و حتیغیر ممكن میباشد. افرادیكه به آسانیبرنزه میشوند، تعداد بیشتریپیگمانهایتیره تولید میكنند.- ضخیم شدن پوست

- یوروكانیك اسید، ماده اصل عرق (عمل خفیف حفاظتی)

رطـوبت پـوستجهت حفظ خصوصیات طبیعیپوست، رطوبت پوست باید متعادل نگه داشته شود.

وقتیلایه فوقانیاپیدرم تقریبا“ 13% آب داشته باشد. میزان رطوبت آن مطلوب میباشد.- عوامل شیمیایی: پاك كننده ها، كف ها و غیره

- عوامل فیزیولوژیك : پیریژنتیكی، به همراه كم شدن عناصریكه استراتوم كورنئوم (لایه بالایپوست) را میسازند

- عوامل پاتولوژیك : اگزما، ایكتیوز، پسوریازیس و غیره

- عوامل محیطی: باد، سرما، آفتاب، رطوبت كم و غیره- محافظت از پوست در برابر عوامل نامساعد محیطی(باد- سرما-خورشید-تهویه هوا و غیره)

- عدم استفاده از صابونها و پاك كننده هایمورد استفاده كه چربیطبیعیپوست را تخریب میكند.

- عدم استفاده از لوسیونهایجمع كننده حاویالكل كه فیلم آب- چربیرا تخریب میكنند.

- استفاده از مرطوب كننده ها (صبحها و / یا عصرها)

- پیر شـدن پوستپیرییك حادثه فیزیولوژیك طبیعیاست. در حال حاضر ثابت شده است كه متوسط سن جمعیتها در دنیا رو به افزایش است در اروپا 56% زنان بالای30 سال عمر دارند. در بلژیك این نسبت 70% است. در این راستا، پوست و مخصوصا“ پیریپوست اهمیت بیشتریمییابد. اگر چه تمام اعضایبدن پیر میشوند ولیپوست تنها عضویاست كه فرآیند پیریرا بصورت كاملا“ مشهود نمایان میسازد. بنابراین ظاهر پوست برایبیشتر خانمها از اهمیت فوق العاده ایبرخوردار است. پیرینتیجة اجتناب ناپذیر رشد میباشد و تغییرات مكانیكیو فیزیولوژیكیرا در قسمتهایمختلف پوست منعكس میكند.- چند علت مختلف سالخوردگی:

پیریژنیتكیپوست و تمام فاكتورهایداخلی

مواجهه با آفتاب

سایر عوامل خارجی، نظیر عادات زندگی، مصرف داروهایخاص، غفلت از محصولات محافظ پوست و غیرهخورشید تمام انواع اشعه ها را از خود ساتع میكند. از جمله آنها اشعه ماوراء بنفش است كه به سه باند تجزیه میشود. اشعه هایUVC, UVB, UVA. خوشبختانه اشعه UVC كه امواج كوتاهیدارد و برایزندگیموجودات زنده بسیار مضر است توسط لایه ازن جذب شده، به زمین نمیرسد.

بنابراین وقتیما خودمان را در مقابل نور آفتاب قرار میدهیم، پوست ما اشعه UVB ( با طول موج متوسط ) و UVA ( با طول موج بلند) را دریافت میكند.

اثرات بیولوژیك اشعه ماوراء بنفشاشعه هایUV پوست را به تیره شدن وا میدارند. كه این نتیجة تاثیر UV رویسلولهایتخصص یافته اپیدرم به نام ملانوسیت ها میباشد. ملانوسیت ها سلولهایستاره شكل هستند كه در لایه بازال اپیدرم با قرار گرفته اند. ملانوسیت ها پیگمانهایتیره ملانین را میسازند كه در زیر سلولهایكوچك بنام ملانوزوم كپسوله میشوند. این ملانوزوم ها از ملانوسیت ها به سلولهایاصلیاپیتلیال (كراتینوسیت ها) منتقل میشوند.

اشعه خورشید ملانوسیت ها را تحریك كرده موجب تكثیر آنها میشود و تولید ملانین را در آنها افزایش میدهد، اشعه خورشید همچنین انتقال ملانوزومها از ملانوسیت ها به كراتینوسیت ها را تسریع میكند. بنابراین یك پوست تیره نتیجه افزایش جمعیت ملانوسیت ها و افزایش ملانین در كراتینوسیت ها میباشد.

مهمترین كار پیگمانتاسیون ملانین محافظت در برابر اشعه UV است.

به همین دلیل است كه پوست ما در اولین روزهایكنار ساحل به آسانیمیسوزد و پوست افراد تیره نمیسوزد.

مواجهه با آفتاب یكیاز فاكتورهایاصلیپیریپوستیمیب اشد. كه پیرینوریPhotoaging نامیده میشود. پیرینوریمربوط به تغییرات عمیق در فیبرهایپوست (كلاژن و الاستین) و نیز بینظمیپیگمانتاسیون میباشد. نتیجه پیرینوریچین و چروكها و لكه هایپیگمانته پوستیاست. اشعه خورشید همچنین موجب تغییر مولكولهایDNA حامل اطلاعات ژنتیكیسلولهایپوست ما میشود. این تاثیرات میتوانند باعث مرگ سلولییا تغییر در DNA شوند كه نتیجه اش سرطانهایپوستیاست.در واقع، بیشتر سرطانهایپوستیدر نقاطیاز بدن است كه در معرض نور خورشید هستند. شواهد زیادیوجود دارد كه بعضیسرطانهایپوستیدر بزرگسالان ممكن است با مواجهه زیاد با نور خورشید در دوران كودكیمرتبط باشد.

تا این اواخر UVA به عنوان اشعه بیضرر تلقیمیشد. بهر جهت UVA به وفور در نور طبیعیوجود دارد و عمیق تر از UVB در پوست نفوذ میكند. در حال حاضر شواهدیوجود دارد كه UVA بیضرر نیست و بسیاریاز اثرات مضر اشعه خورشید با UVB و همچنین UVA بوجود میآید. اما اشعه ماوراء بنفش فقط اثرات مضر ندارد. بلكه موجب آرامش روحیشده و نیز در تشكیل ویتامین D موثر است. اشعه ماوراء بنفش همچنین در درمان بعضیمشكلات پوستیاز جمله پسوریازیس (نور درمانی) استفاده میشود.اولین و مهمترین كار در حفاظت از پوست اجتناب از نور خورشید تا حد امكان میباشد. این نكته مخصوصا“ در مورد اطفال و در ساعات گرم روز باید رعایت شود. همچنین پوششهایمحافظ (كلاه، بلوز آستین بلند……..) موثرند.

یك راه حل بسیار موثر پوشاندن سطح پوست توسط یك لایه نازك ضد آفتاب است. ضد آفتابهایمختلفیدر بازار موجودند كه در سالهایاخیر نیز پیشرفت چشمگیریجهت افزایش اثر بخشیو نیز تاثیر بر زیباییحاصل شده است. درجه حفاظت یك ضد آفتاب كه برایمقابله با UVB پیشنهاد میشود با فاكتور حفاظتیدر برابر خورشید (SPF) اندازه گیریمیشود.

اگر یك ضد آفتاب SPF معادل 10 داشته باشد بدان معنیاست كه میتوانیم 10 باز از نظر زمانیبیشتر از زمانیكه پوست بدون محافظ قرمز میشود در برابر خورشید بمانیم. بنابراین هر چه SPF بالاتر باشد، اثر حفاظتیآن در برابر UVB بیشتر است. برایمحافظت در برابر UVA از تست هایمتفاوتیاستفاده میشود.یك ضد آفتاب خوب و موثر باید جلویهر دو اشعه UVB, UVA را بگیرد و داراییك فاكتورحفاظتیمناسب در برابر هر دو باشد. همچنین باید با یك بار استفاده بر رویپوست هم در برابر اشعه خورشید هم در برابر آب و شستشو موثر باشد. اثر بخشیمداوم محصولات ضد آفتاب در طول چندین ساعت دوام ضدآفتاب نامیده شده، پارامتر بسیار مهم و تعیین كننده ایدر حفاظت در برابر آفتاب میباشد.
سایر اثرات مضر آفتاب- دهیدراتاسیون

- آفتاب سوختگی

در یك روز معین ، اشعه UVB میتواند باعث قرمزیشود. این قرمزی24 ساعت بعد از در معرض نور قرار گرفتن مشخص میشود

- تغییر سیستم دفاع طبیعیپوست

- واكنشهایفتو شیمیاییغیر نرمال

- حساسیت نوری

- درماتوز نوری

- سرطانهایپوستی ]]>
توصیه های بهداشتی ماه رمضان 2012-07-19T17:29:29+01:00 2012-07-19T17:29:29+01:00 tag:http://baharbbahar.mihanblog.com/post/261 مرضیه توصیه های تغذیه ای در ماه مبارک رمضان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران با توجه به فرا رسیدن ایام ماه مبارک و با عنایت به اینکه این ماه زمان مناسبی برای برقراری تعادل غذایی در بدن است، رعایت برخی نکات تغذیه ای را به هموطنان توصیه کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، نکاتی که از سوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران مورد تأکید قرار گرفته است به این شرح است: - در این ماه در زمان افطار از مصرف غذاهای پرحجم و چرب خودداری گردد. - از مواد غذایی طبیعی مثل توصیه های تغذیه ای در ماه مبارک رمضان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران با توجه به فرا رسیدن ایام ماه مبارک و با عنایت به اینکه این ماه زمان مناسبی برای برقراری تعادل غذایی در بدن است، رعایت برخی نکات تغذیه ای را به هموطنان توصیه کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، نکاتی که از سوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران مورد تأکید قرار گرفته است به این شرح است:

- در این ماه در زمان افطار از مصرف غذاهای پرحجم و چرب خودداری گردد.

- از مواد غذایی طبیعی مثل شیر، پنیر، نان، گردو، خرما و سبزیجات استفاده گردد.

- افطار خود را با چای ولرم و نان و پنیر آغاز کنند.

- با توجه به اینکه زولیبا و بامیه از جمله مواد قندی است که دراین ماه مصرف بیشتری دارد، لذا توصیه می گردد علاوه بر مصرف کم این مواد از خرما و کشمش به عنوان مواد جایگزین استفاده گردد.

- همچنین توصیه می شود هنگام سحری از مصرف غذای شیرین و پرخوری خودداری گردد و برای جبران کمبود آب و املاح مورد نیاز بدن ( در فاصله زمانی بین سحر تا افطار ) به جای مصرف غذاهای چرب و شیرین از میوه و سبزیجات استفاده شود. ]]>
ماه مبارک رمضان 2012-07-19T17:24:27+01:00 2012-07-19T17:24:27+01:00 tag:http://baharbbahar.mihanblog.com/post/260 مرضیه ]]> عشق 2011-11-05T16:34:49+01:00 2011-11-05T16:34:49+01:00 tag:http://baharbbahar.mihanblog.com/post/259 مرضیه     حس غریبی ست دوست داشتن وعجیب تر از آن دوست داشته شدن... وقتی میدانیم کسی با جان ودل دوستمان دارد و نفس هاوصداو نگاهمان در روح و جانش ریشه دوانده به بازی اش میگیریم! هر چه او عاشق تر ما سرخوش تر...! هر چه او دل نازک تر ما بی رحم تر...! تقصیراز ما نیست تمامی قصه های عاشقانه این گونه به گوشمان خوانده شده اند.

 

 

حس غریبی ست دوست داشتن

وعجیب تر از آن دوست داشته شدن...

وقتی میدانیم کسی با جان ودل دوستمان دارد و

نفس هاوصداو نگاهمان در روح و جانش ریشه دوانده

به بازی اش میگیریم!

هر چه او عاشق تر

ما سرخوش تر...!

هر چه او دل نازک تر

ما بی رحم تر...!

تقصیراز ما نیست تمامی قصه های عاشقانه

این گونه به گوشمان خوانده شده اند.

]]>
دوستت دارم 2011-06-28T09:21:23+01:00 2011-06-28T09:21:23+01:00 tag:http://baharbbahar.mihanblog.com/post/257 مرضیه ]]> من به هر حال که باشم به تو می اندیشم 2011-06-15T15:27:53+01:00 2011-06-15T15:27:53+01:00 tag:http://baharbbahar.mihanblog.com/post/256 مرضیه من به هر حال که باشم به تو می اندیشم   من به هر حال که باشم به تو می اندیشم


 


dani

]]>
سخنان دکتر شریعتی در مورد عشق 2011-06-15T15:22:19+01:00 2011-06-15T15:22:19+01:00 tag:http://baharbbahar.mihanblog.com/post/255 مرضیه وقتی کبوتری شروع به معاشرت با کلاغها می کند پرهایش سفید می ماند، ولی قلبش سیاه میشود. دوست داشتن کسی که لایق دوست داشتن نیست اسراف محبت است ( دکتر علی شریعتی) Vaghti kabootari shoroo be moasherat ba kalaghha mikonad parhayash sefid mimanad vali ghalbash siyah mishavad. Doost dashtane kasi ke layeghe doost dashtan nist esrafe mohabat ast *************************** دل های بزرگ و احساس های بلند، عشق های زیبا و پرشکوه می آفرینند ( دکتر علی شریعتی ) Delhaye bozorg va ehsashaye boland , وقتی کبوتری شروع به معاشرت با کلاغها می کند پرهایش سفید می ماند، ولی قلبش سیاه میشود. دوست داشتن کسی که لایق دوست داشتن نیست اسراف محبت است ( دکتر علی شریعتی)


Vaghti kabootari shoroo be moasherat ba kalaghha mikonad parhayash sefid mimanad vali ghalbash siyah mishavad. Doost dashtane kasi ke layeghe doost dashtan nist esrafe mohabat ast


***************************


دل های بزرگ و احساس های بلند، عشق های زیبا و پرشکوه می آفرینند ( دکتر علی شریعتی )


Delhaye bozorg va ehsashaye boland , eshgh haye ziba va porshokooh miafarinand


***************************


اما چه رنجی است لذت ها را تنها بردن و چه زشت است زیبایی ها را تنها دیدن و چه بدبختی آزاردهنده ای است تنها خوشبخت بودن! در بهشت تنها بودن سخت تر از کویر است ( دکتر علی شریعتی )


Ama che ranjist lezatha ra tanha bordan va che zesht ast zibayiha ra tanha didan va che badbakhti azar dahande e ast tanha khoshbakht boodan! dar behesht tanha boodan sakhtar az kavir ast


***************************


اکنون تو با مرگ رفته ای و من اینجا تنها به این امید دم میزنم که با هر نفس گامی به تو نزدیک تر میشوم . این زندگی من است (دکتر علی شریعتی)


Aknoon to ba marg rafte e va man inja tanha be in omid dam mizanam ke ba har nafas gami be to nazdiktar mishavam.in zendegi man ast


***************************


وقتی خواستم زندگی کنم، راهم را بستند.وقتی خواستم ستایش کنم، گفتند خرافات است.وقتی خواستم عاشق شوم گفتند دروغ است.وقتی خواستم گریستن، گفتند دروغ است.وقتی خواستم خندیدن، گفتند دیوانه است.دنیا را نگه دارید، میخواهم پیاده شوم (دکتر علی شریعتی)


Vaghti khastam zendegi konam,raham ra bastand.vaghti khastam setayesh konam,goftand khorafat ast. vaghti khastam ashegh shavam goftand doroogh ast. vaghti khastam geristan,goftand doroogh ast. vaghti khastam khandidan , goftand divane ast. donya ra negeh darid mikhaham piyade shavam.


***************************


اگر قادر نیستی خود را بالا ببری همانند سیب باش تا با افتادنت اندیشه‌ای را بالا ببری (دکتر علی شریعتی)


agar ghader nisti khod ra bala bebari hamanande sib bash ta ba oftadanat andishe e ra bala bebari


***************************


به سه چیز تکیه نکن ، غرور، دروغ و عشق.آدم با غرور می تازد،با دروغ می بازد و با عشق می میرد (دکتر علی شریعتی)


Be ? chiz tekye nakon , ghoroor , doroogh va eshgh. adam ba gharoor mitazad , ba doroogh mibazad va ba eshgh mimirad

]]>
امام علی (ع) 2011-06-15T15:14:19+01:00 2011-06-15T15:14:19+01:00 tag:http://baharbbahar.mihanblog.com/post/254 مرضیه ولادت امام علی (ع) رو به همه ی دوستان و پدرای عزیزتبریک میگم. ولادت امام علی (ع) رو به همه ی دوستان و پدرای عزیزتبریک میگم.]]>
باران 2011-06-12T15:51:30+01:00 2011-06-12T15:51:30+01:00 tag:http://baharbbahar.mihanblog.com/post/253 مرضیه باران که می بارد تو می آیی            باران گل، باران نیلوفر                         باران مهر و ماه و آئینه               باران شعر و شبنم و شبدر       باران که می بارد تو در راهی          باران که می بارد تو می آیی            باران گل، باران نیلوفر                    
    باران مهر و ماه و آئینه               باران شعر و شبنم و شبدر      


باران که می بارد تو در راهی            از دشت شب تا باغ بیداری
از عطر عشق و آشتی لبریز             با ابر و آب و آسمان جاری


غم می گریزد، غصه می سوزد        شب می گدازد، سایه می میرد
تا عطرِ آهنگ تو می رقصد              تا شعر باران تو می گیرد


از لحظه های تشنه ی بیدار             تا روزهای بی تو بارانی
غم می کشد ما را و می بینی         دل می کشد ما را تو می دانی]]>